Опрацюй теоретичний матеріал:

Пояси атмосферного тиску на Землi

Визначення Атмосферний тиск – сила, з якою повiтря тисне на земну поверхню.
Одиниці вимірювання атмосферного тиску – міліметри ртутного стовпа (мм рт. ст.), Паскалі (Па).

За нормальний атмосферний тиск уважають тиск ртутного стовпа заввишки 760 мм на широті 45∘над рівнем моря при температурі 0∘С.
Вимірюють тиск за допомогою барометра

Барометр

При піднятті на 1 км температура повітря знижується на 6∘С, а атмосферний тиск на 100 мм рт.ст. Із заглибленням t ґрунту підвищується на 3∘С на кожні 100 м. Нормальний тиск (0 м над рівнем моря) = 760 мм рт. ст.

Повітря тисне на різні ділянки земної поверхні неоднаково. Це можна пояснити нерівномірним нагріванням поверхні Землі, від якої, в свою чергу, нагрівається повітря. Отож, атмосферний тиск залежить від температури повітря. При підвищенні температури тиск знижується, при зниженні – навпаки.

Від нагрівання повітря розширюється, піднімається вгору і менше тисне на поверхню. При охолодженні, навпаки, стискається й опускається вниз. Також важливим фактором є висота над рівнем моря. Із підняттям угору товщина верхніх шарів атмосфери зменшується, як зменшується й густина повітря, тому тиск знижується у тропосфері на кожен 1 км підйому на 100 мм ртутного стовпчика. На Землі існують три пояси з переважанням низького тиску й чотири — з переважанням високого тиску. Їхнє утворення пов’язане з нерівномірним розподілом сонячного тепла на Землі та властивістю повітря змінювати об’єм і вагу залежно від температури.

Iзобари — лiнiї на картi, якi з’єднують точки з однаковим тиском на земнiй поверхнi.

Виконай вправу та закріпи теоретичний матеріал

Практична робота №4 (продовження)

виконай робочий аркуш

Spread the love