Найвідоміші об’єкти занесені до списку Світової природної спадщини ЮНЕСКО.
дистанційний урок
Завдання №1
Опрацюйте параграф 60 (Автор: Пестушко В.Ю., Уварова Г.Ш.):
прочитайте та складіть ОІС “Основні екологічні проблеми Євразії”.
Із метою збереження природних комплексів на території Євразії створено численні національні парки й заповідники, де охороняються тварини й рослини, елементи живої природи – гори, озера, джерела, льодовики тощо.
Завдання №2
опрацюйте інтерактивний плакат, випишіть назви об’єктів в зошит в розділ “дистанційне навчання”.
Завдання №3
опрацюйте додаткову інформацію, випишіть назви об’єктів в зошит в розділ “дистанційне навчання”.
Природна спадщина ЮНЕСКО в Євразії
1) Ліпарські острови (Італія) – група вулканічних островів у Тірренському морі на північ від Сицилії. Утворені приблизно 260 000 років тому під час вулканічної активності. На острові Стромболі розташований активний вулкан.
2) Національний парк Казіранга (Індія) – у парку є тропічні ліси, річки, луки, де охороняються слони. Тут мешкає найбільша (із світової чисельності) у світі популяції однорогого носорога. Також у парку можна побачити бенгальських тигрів, індійських слонів, водяних буйволів, болотних оленів та інших диких тварин.
3) Національний парк Комодо (Індонезія) – охороняється єдина в світі популяція “Драконів Комодо” – найбільших на планеті ящірок.
4) Національний парк “Три паралельні річки” (Китай).
5) Острів Сокотра (Ємен) – 90 % рептилій і третина рослин є ендеміками, тобто зустрічаються тільки на цьому острові. Цей факт пояснюється тим, що Сокотра – це шматок африканського континенту з гірським рельєфом. Ця частина континентальної плити відокремилася від Африки близько 6 млн років тому. Опинившись в ізоляції, без впливу зовнішнього світу, місцева природа розвивалася особливим, власним шляхом, набуваючи при цьому унікальних ознак.
6) Національний парк Чітван (Непал).
7) Букові праліси Карпат (Україна, Словаччина) – транснаціональний природний об’єкт, що складається з десяти окремих масивів завдовжки 185 км. Лише тут найкраще зберігся генофонд бука лісового (Fagus sylvatica) та низки інших видів з його ареалу.
8) Національний парк “Плітвіцькі озера” (Хорватії) включено до списку природної спадщини ЮНЕСКО, Національний парк розташований на висоті від 400 до 1200 м над рівнем моря, тому тут переважає гірська природа. Переважно ростуть бук, ялина, сосна, а в північно-західній частині парку – у містечку Чоркова Увала – перебуває буково-ялиновий ліс з унікальними екземплярами. Парк також цікавий із погляду вивчення карстових явищ – на його території розташовано 20 печер. Особливий інтерес становлять порожнини, розміщені під водоспадами.
9) Національний парк “Біловезька пуща”
Значна частина Білорусі й Польщі в минулому була вкрита лісами. Але від XIV ст. тут вирубували дерева, у результаті чого площа лісів значною мірою скоротилася. У первозданному вигляді вони збереглися лише в Біловезькій пущі. Її східна частина розміщена в Білорусі, а західна – у Польщі.
Ліс і тільки ліс на багато десятків кілометрів – саме це вражає людину, що вперше потрапила в ці чудові краї. Тут ростуть 40-метрові ялини, трохи далі – цілий масив струнких сосен. Кілька кроків – і картина змінюється: з’являються в’язи, липи, вільхи, та граби. Удалині можна побачити могутні дуби, деякі з яких налічують сотні років. Так, за 3 км на схід від села Старе Роматово (Білорусь) росте цар-дуб, якому 800 років. В останні десятиліття поповнився тваринний світ пущі. Тут живуть зубри, бурі ведмеді, європейські олені. Можна зустріти лося й тарпаноподібного коня, козулю й кабана, рись і вовка, лисицю й куницю. Не менш різноманітним є пташиний світ Біловезької пущі: глухарі, тетереви, рябчики, орли, сови, куріпки, журавлі, чорні лелеки, а також безліч представників водоплавного птаха.
Завдання №4
всі виписані об’єкти нанесіть на контурну карту своїми власними позначеннями.
Завдання №5